Az mindenki előtt ismert, hogy Budakeszi város sajátos településszerkezettel rendelkezik. A városon átvezető három nagy forgalmú állami gyűjtőút a történelmi városmagon vezeti át a főváros, illetve annak agglomerációjában lévő szomszéd települések forgalmát. A legnagyobb gépjármű- forgalmi terhelést (túlterhelést) a helyi úthálózatra a városon átmenő 8102. (Fő utca), illetve 1102. (Pátyi út) és 1103. (Temető utca) számú állami utak forgalmának elvezetése, átvezetése jelenti (ez a Fő utca tekintetében kb. 22.000 jármű egység/nap). Ebben a jármű mennyiségben benne található az önkormányzatnál elérhető nyilvántartás szerint jelenleg Budakeszin több mint 7.100 db jármű, melyből a személygépkocsik száma 5.861 db, míg a többi járműkategóriába sorolt járműé 1272 db.
Szinte minden nap tapasztalható, hogy a gépjármű-forgalom milyen - a Város egyes részein jelenleg már elviselhetetlen - terheket ró a nagyobbrészt elavult, kisebb részben felújított - a forgalomhoz képest kis áteresztő kapacitású - úthálózatára, illetve az utak mentén élő polgárokra.
A forgalom növekedésével megfigyelhető volt az a tendencia, hogy a Város egyes pontjain alkalmi parkolók alakultak ki a főleg a Fő utca környékén. Továbbá az is megállapítható volt, hogy az alkalmi, illetve a város kijelölt parkolóiban – ingyen – várakozó gépjárművek nagyobb többsége nem is Budakeszi, hanem más- a környékbeli településen élő lakosé. Ez naponta jelentkező, akár egész nap egy helyben parkoló gépjárműmennyiség is nagyon megnehezítette, gyakran ellehetetlenítette a helyi lakosok számára a városközpontban a közlekedést, és a különféle ügyek intézését. Lakossági kezdeményezés miatt már, több mint négy éve lépett életbe Budakeszin a „parkolási rendelet”, ezért elérkezettnek látszik az idő arra, hogy ismét felhívjuk a figyelmet arra, hol vannak a városban a rendeletben kijelölt parkolók és azokat hogyan kell használni.
Az intézkedés célja a P+R jellegű parkolás korlátozásával hozzáférhető parkolóhelyek biztosítása Budakeszi központjában. A gépjárműparkolók használatának szabályait a szabványos és szabályosan elhelyezett közlekedési táblán kívül, a parkolóban szintén elhelyezett tájékoztató táblán ismerteti az önkormányzat. Az alábbiakban a rendelet bevezetésével kapcsolatos legfontosabb kérdésekre adunk választ.
Mely parkolók váltak fizetőssé?
- a Fő utca- Erdő utca sarkán, a non-stop üzlet előtt lévő parkoló,
- a Városházával szemközti parkoló,
- a Fő téri posta melletti parkoló,
- a Fő utcai gyógyszertár melletti parkoló.
- A Fő utca - Erkel utca sarkán lévő felújított parkoló, valamint a Fő utca alsó szervizúton a Szivárvány óvodával szembeni oldalon lévő kiépített parkolók* díjmentesen, de óratárcsa használatával vehetők igénybe.
(*A változás Budakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2018. (II. 26.) számú önkormányzati rendelete alapján 2018. február 26-tól érvényes.)
Milyen időszakokra vonatkozik a fizető parkolás és az időkorlátozás?
Munkanapokon 8:00 és 18:00 óra között.
Mit jelent az időkorlátozás?
A fizetős időszakban a maximális parkolási idő 4 óra. Ezt meghosszabbítani fizetés ellenében sem lehet, el kell hagyni a parkolóhelyet.
Mennyibe kerül a parkolás és hogyan kell a parkolási díjat megfizetni?
A parkolási díj 350,- Ft/óra. Ezt előre megváltott és érvényesített parkolójegyek formájában lehet leróni, melyeket a szélvédő mögé kell elhelyezni. Ez alól kivételt képez a Fő utca- Erkel utca sarkán lévő parkoló, mivel az díjmentesen, de óratárcsa használatával ellenőrzött maximum 4 óra időkorlátozással igénybe vehető.
Milyen kedvezmények vehetők igénybe?
A parkolás első két órája ingyenes, amennyiben megkezdésének idejét óratárcsával jelezzük. Fizetni ilyen esetben csak a harmadik és negyedik órára kell. Mentesül a parkolási díj megfizetése, és az időkorlátozás alól, aki Budakeszi Városkártyával rendelkezik. Az óratárcsát és a Városkártyát is a szélvédő mögé, jól láthatóan kell elhelyezni a parkolás megkezdésekor.
Hol szerezhető be a parkolójegy, a Budakeszi Városkártya és az óratárcsa?
- Parkolójegy: a Polgármesteri Hivatal pénztárában (2092 Budakeszi, Fő utca 179.), a Budakeszi Barkácsboltban (2092 Budakeszi, Fő utca 34.) valamint a Kápolna Könyvesboltban (2092 Budakeszi, Fő tér 6.)
- Városkártya: a Polgármesteri Hivatal pénztárában (2092 Budakeszi, Fő utca 179.),
- Óratárcsa beszerezhető a Polgármesteri Hivatal ügyfélszolgálatán (2092 Budakeszi, Fő utca 179.), valamint a papír-írószer boltokban.
Hol kapható bővebb tájékoztatás?
Az Önkormányzat internetes honlapján, a Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán, vagy a (23) 535-710 telefonszámon.
A fentebb újra bemutatott parkolási rendeleten túl az utóbbi időben több alkalommal vetődött fel, az is hogy miért nem lehet a járdán parkolni, mit jelent a megállás és mit a várakozás, ezért célszerűnek látszik ismételten felhívni az autósok figyelmét, arra hogy mire figyeljenek oda jobban, ha a városban gépjárművel közlekednek. Nézzük meg a legfontosabb KRESZ előírásokat:
A megállás- várakozás problémaköre:
A megállás olyan szándékos, a forgalomból a járművel való kiválást jelent, amit mindig irányjelzéssel kell jelezni. Ennek időtartama lehet a folyamatos be- és kiszállás, valamint rakodás ideje, továbbá azon túl legfeljebb 5 perc, ha a járművezető a járműben vagy annak közvetlen közelében marad.
Minden, ami a fentieken időben túlmutat, már várakozásnak minősül, vagyis ha a járművezető elsétál, ha több mint 5 percig áll a jármű, illetve a kettő egyszerre következik be a KRESZ szerint várakozás.
Ahol megállni tilos, várakozni sem lehet, de ez fordítva már nem igaz. A KRESZ megkülönböztet „megállni – és egyúttal várakozni – tilos”, valamint csak „várakozni tilos” táblát, utóbbinál leállhatunk például utasokat kitenni.
A KRESZ szerint megállni csak az úttest menetirány szerinti jobb szélén, azzal párhuzamosan, egy sorban szabad. Az egyirányú forgalmú úton baloldalt is meg lehet állni, de csak akkor, ha az úttest jobb széléig legalább 5,5 méter szabad hely áll rendelkezésre.
A legtöbb előírás a KRESZ-ben arról rendelkezik, hogy hol nem szabad megállni. Pl. nem takarhatja az álló jármű a táblákat vagy a lámpát. Továbbá ott sem szabad megállni, ahol nem lenne 3 méter a jármű és a záróvonal, vagy az autó és a másik oldalon álló jármű között. Szintén tilos megállni hídon, aluljáróban, alagútban, ezek be- és kijáratánál, vasúti átjáróban (és azoktól 30 méteren belül), kapaszkodósávon, gyorsító- és lassítósávon, kerékpársávon, bringaúton vagy kombinált gyalog- és kerékpárúton.
A kereszteződéseknél való parkolásra az a KRESZ szabály vonatkozik, hogy a padkák metszéspontjától 5 méteren belül tilos megállni, és ekkora távolságot kell tartani a zebrától is.
A busz-, villamosmegállót vagy taxiállomást jelző tábla előtt 15, utána pedig 5 méter távolságon belül tilos megállni, de a megálló öbölben sem szabad megállni az olyan járműveknek, amelyek nem jogosultak rá, ezek a taxik, betegszállítók, gyerekszállító buszok a ki- és beszállás idejére például megállhatnak a megállókban, sőt, akár a buszsávokban is.
A járművel történő várakozásra tehát minden igaz, ami a megállásra, de vonatkoznak rá külön KRESZ előírások is. Tilos várakozni a hárompályás út középső részén, lakott területen kívül főúton, ingatlan (kert vagy garázs) kapuja előtt, illetve minden olyan módon, ami megakadályozza egy másik várakozó jármű szabad megközelítését, elindulását.
A KRESZ szerint, várakozást ellenőrző óránál munkanapon 8 és 18 óra, szombaton 8 és 14 óra között − ha pedig jelzőtábla [17. § (1) bek. e) pont] ettől eltérő időszakot jelöl meg, ebben az időszakban − csak az óra működtetésével és legfeljebb az órával jelzett időtartamig szabad várakozni. Lejárt órát a jármű eltávozása nélkül ismételten működésbe hozni tilos. Továbbá, ahol jelzőtábla meghatározott időtartamú várakozást enged [17. § (1) bek. e) pont], a várakozás megkezdésének időpontját a járművön − gépkocsi esetében a jármű szélvédő üvege mögött − elhelyezett tárcsán jelezni kell. A tárcsa jelzését a jármű eltávozása nélkül megváltoztatni tilos.
Milyen szabályt sértek akkor, ha ott parkolok a járdán, ahol tábla, vagy útburkolati jel nem tiltja?
Tehát (és ez okozza a legtöbb esetben a félreértést) járdán parkolni - az egyéb feltételek megléte esetén is - nem akkor szabad, amikor nem látható tiltás, hanem akkor, ha látható annak engedélyezése, azaz járdán várakozni nem akkor tilos, amikor tábla tiltja, hanem akkor szabad, amikor tábla engedi!
A járda fogalmát a KRESZ I. számú függeléke egyértelműen határozza meg. Járda: az útnak a gyalogosok közlekedésére szolgáló − az úttesttől szintkülönbséggel, kiemelt szegéllyel, vagy más látható módon elhatárolt − része; a gyalogút azonban nem járda.
A járdán (akár részben) megállni csak a négy feltétel egyidejű teljesülésekor szabályos. A KRESZ szabályai szerint a járdán csakis akkor szabad megállni, ha arra tábla vagy útburkolati jel engedélyt ad (viszont ha így jelölve megengedett a járdára hajtani, ott az úttesten tilos parkolni).
Ahol megengedett a járdán parkolás, ott arra is vigyázni kell, hogy a jármű a gyalogút szélességének legfeljebb csak a felét foglalja el, és a gyalogosoknak legalább 1,5 méter hely szabadon maradjon. Olyan járművel tilos felállni a járdára, amelynek egy tengelyére 1000 kg-nál több terhelés jut.
Kivételek persze a járdán parkolásra is vonatkoznak. Mozgáskorlátozott személy autója, betegszállító, gyerekszállító busz, kerékpár, kétkerekű segédmotor és motorkerékpár a fenti feltételek tiszteletben tartásával akkor is megállhat, ha azt tábla vagy útburkolati jel nem engedi meg.
Miért kaptam bírságot, hiszen ki volt téve a "Mozgássérült" igazolványom?
Kivonat az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól - közismert nevén KRESZ - 40.§-ból:
„(9) A járdán a mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével és a betegszállító gépjármű a (8) bekezdésben említett egyéb feltételek fennállása esetén akkor is megállhat, ha a megállást jelzőtábla vagy útburkolati jel nem engedi meg.”
Kivonat az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól - közismert nevén KRESZ - 41.§-ból:
„(3) A mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével és a betegszállító gépjármű olyan helyen is várakozhat, ahol a várakozást jelzőtábla (61. ábra) tiltja..... A kijelölt rakodóhelyre vonatkozó rendelkezés [15. § (6) bekezdése] azonban e járművekre is irányadó.”
Tehát a mozgássérült igazolvány sem mentesít minden alól:
- Járdán a tábla/útburkolat jel megléte kivételével minden feltétel betartása kötelező!
- Ahol megállni tilos, ott mozgássérült igazolvánnyal is tilos!
A kijelölt rakodóhelyre vonatkozó rendelkezést [15. § (6) bekezdése] e járműveknek is be kell tartaniuk!
Végül meg kell említeni még egy olyan parkolási formát, ami tiltott, de nem a KRESZ előírásai szerint. Ez, a gépjárművel zöldterületen történő parkolás, ami Budakeszin – önkormányzati rendelet alapján - közösségellenes magatartásnak minősül és elkövetője helyszíni bírsággal, vagy közigazgatási bírsággal sújtható.
Kérjük, hogy minden gépjárművel történő parkolásnál szánjanak időt és figyeljenek oda arra, hogy a kiválasztott parkolási/várakozási területre milyen KRESZ táblával jelzett tilalmak, vagy engedélyek érvényesek. Ezzel ugyanis sok utólagos kellemetlenségtől mentesítik magukat és elkerülhetőek a KRESZ szabályok megsértése miatti - jelentős összegű - szabálysértési helyszínbírságok, illetve helyszíni közigazgatási pénzbírságok.