Időben szólunk a baleset- és problémamegelőzés érdekében: közlekedés és megállás az iskola környékén
Hamarosan véget ér a szünidő, újra közeleg a szeptemberi iskolakezdés, az új tanév. Az iskolakezdéssel sok gyermek jelenik meg - különösen az oktatási intézmények környékén - az utakon gyalogosként vagy gépjármű utasaként egyaránt.
A tanévkezdéskor az országos statisztikák kimutatása szerint sajnos megemelkedik a gyermekbalesetek száma. Ennek egyik oka, hogy a szünidőben kevesebb a kötöttség, a gyermekek felszabadultabbak, időbe telik, míg ismét felveszik a napi ritmust és visszazökkennek a megszokott rendbe. Fontos, hogy a szülők iskolába indulás előtt beszéljék meg gyerekeikkel a lehetséges közlekedési útvonalakat, ismételjék át velük a szükséges közlekedési szabályokat, hívják fel figyelmüket a lehetséges veszélyhelyzetekre. A gyalogosan közlekedő kisebb gyermekekkel az első napokban közösen tegyék meg az érintett útvonalat, beszéljék meg hol közlekedjenek, különösen figyelve az úttesten való átkelés módjára és helyszínére.
Kérjük a szülőket, hogy ha tehetik, a kisebb gyermekeket az első napokban kísérjék el az iskolába. Egy izgalmas és hasznos program lehet a gyermek számára, ha a tanévkezdés előtt a szülő a gyermekkel együtt gyalogosan körbejárja az iskola környékét és átbeszélik a közlekedési szabályokat. közben gyermekükkel beszélgessenek el arról, hogy mire kell nagyon odafigyelni korareggel, illetve a koraesti szürkületkor, továbbá esőben, vagy az esti sötétedés után. Továbbá, hol és hogyan szabad áthaladni az úttesten, gyalogátkelőhelyen. Ezzel tudatosan készítsék fel gyermekeiket arra, hogy milyen veszélyek, nehézségek adódhatnak a közlekedés során.
Napjainkban már szinte mindenhol beszerezhetőek a baleset-megelőzés szempontjából fontos fényvisszaverő matricák, ragaszok. Ezeket helyezzék el gyermekeik kabátján, táskáján észrevehetőségük, testi épségük megóvása érdekében. Megvásárolhatók még láthatósági jelzésekkel már gyárilag ellátott hátizsákok, kabátok, dzsekik, mellények, stb. melyek viselése mind hozzájárul a rossz látási viszonyok között való könnyebb észleléshez, ezáltal a balesetmegelőzéshez.
Különösen a kisgyermekekre jellemző, hogy nem ismerik fel a veszélyt, ami miatt könnyen bajba kerülhetnek. Ezért kérjük, hívják fel a figyelmüket, arra, hogy ha bármilyen problémájuk adódik, bizalommal forduljanak azokhoz a rendőrökhöz, közterület-felügyelőkhöz vagy polgárőrökhöz, akikkel az utcán, illetve az iskolájuk közelében találkozhatnak.
A gyermekek helyes közlekedésre neveléséhez, a balesetek elkerüléséhez alapvető, hogy a szülő maga is példát mutasson akár gyalogosan, akár járművezetőként közlekedik. Közös érdek, hogy a gyermekek minél hamarabb megtanulják a helyes közlekedés alapjait és ezáltal megóvjuk őket az esetleges baleseti helyzetektől.
A biztonságos kerékpározáshoz a KRESZ ismerete mellett hozzátartozik a gyakorlat és a járművek megfelelő felszerelése, műszaki állapota is. Sötétedés után a gyermek jobb láthatósága érdekében jó szolgálatot tesznek a különböző módon viselhető fényvisszaverő készülékek (a témakörben ajánljuk korábbi: Két keréken szabadon, de biztonságosan! cikkünket és szintén ajánljuk az alábbi kiadvány letöltését és tanulmányozását is!).
Kérjük a gépjárművezetőket és a kerékpárosokat is, hogy az iskolai tanévkezdés miatt fokozott óvatossággal közlekedjenek az oktatási intézmények környékén és számoljanak a megnövekedett forgalommal!
Végezetül tisztelettel megkérjük a gépjárművel közlekedőket, hogy az oktatási intézmények körüli közlekedés során szíveskedjenek kiemelt figyelmet fordítani az érvényes forgalmi rend, valamint a KRESZ - ezek közül is különös tekintettel a megállás, a várakozás, illetve a behajtási tilalom, valamint az egyirányú forgalmú úton történő közlekedés - szabályainak betartására.
Baleset- és problémamentes közlekedést kívánunk mindenkinek!