Tájékoztatás a felelős ebsétáltatásról és annak szabályairól
Az ebek vezetéséhez használt eszközöknek az állatra történő rögzítésére nyakörv vagy hám használható oly módon, hogy az az állat testi épségét, egészségét ne veszélyeztesse. A kutya testalkatának és méreteinek megfelelő nyakörvet, hámot válasszunk, az ne legyen túl vékony.
Belterület közterületén - kivéve az ebek futtatására kijelölt területet - ebet csak pórázon lehet vezetni, valamint közterületen ebet csak olyan személy vezethet, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes. E körben fontos megjegyezni, hogy legyen a kutyánk bármilyen jól nevelt és szófogadó, az állatvédelmi jogszabályok a póráz használatát közterületen kötelezővé teszik, melynek be nem tartása szankciót vonhat maga után.
A kedvtelésből tartott állat ürülékét az állattartó a közterületről mindenkor köteles eltávolítani. Aki erről nem gondoskodik, köztisztasági szabálysértést követ el, valamint a kutyák iránt közömbös vagy kifejezetten állatbarát embereket is kutyaellenessé tehetünk, ha ezt az egyszerű együttélési szabályt nem tartjuk tiszteletben.
Közterületen az eb tulajdonosának biztosítania kell továbbá, hogy az eb sem más állatot, sem embert harapásával ne veszélyeztethessen. Bár szájkosarat használni az előbbiekben felsorolt előírások végrehajtása érdekében - ha törvény, kormányrendelet vagy miniszteri rendelet a szájkosár használatát nem írja elő - kizárólag az egyed jellemzően agresszív magatartásának ismerete esetén kell alkalmazni, amennyiben az eb viselkedését még nem ismerjük, illetve csak így tudjuk biztosítani, hogy más állatot vagy embert ne veszélyeztessen.
Közforgalmú közlekedési eszközön kötelező a szájkosár és a póráz használata, ellenkező esetben a kutyát vezető személy szabálysértést követ el. Természeti és védett természeti területen, vadászterületen nem szabad az ebet póráz nélkül elengedni, kóborolni hagyni, ezzel ellentétes magatartás szintén szabálysértésnek minősül.
Szabálysértés elkövetése esetén a helyszíni bírság összege ötezer forinttól ötvenezer forintig, hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén hetvenezer forintig terjedhet a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 99. § (2) bekezdése alapján.
Fenti előírásokat a magasabb jogszabályok (törvény, kormányrendelet) tartalmazzák. Budakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2019. (IV. 1.) számú, a helyi állattartás szabályai, állattartási hely kialakítása megnevezésű rendelete az ebtartással/ebsétáltatással kapcsolatban az alábbiakat tartalmazza:
Eb csak biztonságos körülmények között, kerítéssel bekerített ingatlanon tartható úgy, hogy onnan se a közterületre, sem a szomszédos ingatlanra ne juthasson át.
A kerítésnek olyan zártnak kell lennie, hogy az a kitörést, a kijutást és a kerítéshézagon való átharapást is megakadályozza.
Az állattartó köteles gondoskodni arról, hogy az eb a tartási helyét felügyelet nélkül ne hagyhassa el.
A telek, ház, lakás bejáratán a harapós kutyára utaló megfelelő képpel ellátott figyelmeztető táblát szembetűnő módon kell elhelyezni.
A vezető- és jelzőkutyák, a fegyveres és rendvédelmi szervek szolgálati kutyái, a terápiás és segítő kutyák; valamint a polgári védelem mentőkutyáinak kivételével tilos ebet bevinni vagy beengedni:
a) oktatási intézmények területére,
b) egészségügyi intézmények területére,
c) szociális intézmények területére,
d) kulturális intézmények területére,
e) bölcsődébe,
f) óvodába,
g) iskolába,
h) ügyfélforgalmat lebonyolító közintézmény épületébe,
i) a piac területére.
Közterületen ebet kizárólag pórázon lehet vezetni.
Ebet futtatni, szabadon engedni csak az erre a célra kijelölt területen és az állattartó felügyelete mellett lehet.
A gazdátlan, kóbor ebek befogását a Budakeszi Város Önkormányzatával szerződésben álló gyepmester végzi.
Az eb tulajdonosa, illetve az eb felügyeletével megbízott személy köteles gondoskodni arról, hogy az eb a közterületet és a lakóház közös használatú területét, helyiségeit ne szennyezze (gyalogjárda, park, lépcsőház, stb.). Az e területeken keletkezett szennyeződést köteles haladéktalanul eltávolítani. Ennek érdekében a közterületen történő tartózkodás során az eb felügyeletével megbízott személy köteles magánál tartani és használni az e célra alkalmas eszközöket (zacskó, lapát) és azt az ellenőrzés során bemutatni.
14 éven aluli gyermek olyan ebet, amelyet annak fajtája, mérete, súlya, vagy támadó természete miatt biztonságosan nem tud felügyelni, közterületen nem felügyelhet.
Fontos tudni, hogy az önkormányzati rendeletben foglalt szabályok betartását az önkormányzat, illetve a Budakörnyéki közterület-felügyelet ellenőrzi.
A fent hivatkozott önkormányzati rendeletben foglalt szabályok be nem tartása, vagy megszegése esetén 150.000,- forintig terjedő közigazgatási bírság, vagy 50.000,- forintig terjedő helyszíni bírság szabható ki Budakeszi Város Önkormányzat Képviselő-testületének a közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 36/2013. (XI. 19.) számú önkormányzati rendelete alapján.
Kérjük, hogy közterületi ebsétáltatás során a fenti jogszabályi előírásokat betartani szíveskedjenek.
A fenti cikkhez kapcsolódva - ebtartás témakörben - szíves figyelmükbe ajánljuk a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal "Kutyakötelesség" című kiadványát, amely útmutató a felelős kutyatartás jogszabályi előírásaihoz.
Letölthető kiadvány: (Kutyakotelesseg_online_ISBN-978-615-5747-00-7.pdf)
Az erdei kutyasétáltatással kapcsolatban figyelmükbe ajánljuk a Pilis ParkerdőZrt. "Erdőben kutyával felelősséggel" című kiadványát is.
Letölthető kiadvány: (Kutyaval_az_erdoben.pdf)